Radicaalrechts gedachtegoed heeft zich de afgelopen jaren breed verspreid in de samenleving. Het vraagt van de kerken om een positiebepaling. De Vlaamse publicist Mark van de Voorde schreef Niet in onze naam, een veelbesproken boek waarin hij oproept tot christelijke verzet tegen populisme en antidemocratie. Tijdens de Oecumenelezing van de Raad van Kerken in Nederland daagt hij ons denken uit. Cynthia Haaswijk, van het platform ‘Challenge in faith’, en Esther de Paauw, bestuurslid van Op Goed Gerucht, reageren. De lezing vindt plaats op 8 mei om 13.30 uur in de Geertekerk in Utrecht.
De Vlaamse journalist en publicist Mark van de Voorde schreef in 2025 het boek Niet in onze naam – oproep tot christelijk verzet tegen populisme en antidemocratie. Een boek dat veel stof deed opwaaien. In zijn lezing zal hij verder op dit thema ingaan. Waarom zwaaien populisten met de vlag van het christendom? Waarom moet de Kerk zich verzetten tegen die annexatie van haar geloof? Waarom is het onze christelijke plicht om de democratie te verdedigen?
Mark van de Voorde was woordvoerder van het bisdom Brugge en adviseur van diverse Belgische Christendemocratische politici. Hij publiceert in diverse media binnen en buiten de kerken.
Cynthia Haaswijk en Esther de Paauw zullen reageren op de lezing. Cynthia Haaswijk is theoloog en predikant in opleiding bij de Evangelische Broedergemeente (EBG). Ze is initiatiefnemer van het platform ‘Challenge in faith’. Esther de Paauw is predikant van de Protestantse gemeente Wassenaar en bestuurslid van Op Goed Gerucht.
Programma Oecumenelezing 2026
13.00 uur Ontvangst
13.30 uur Welkom door voorzitter drs. Geert van Dartel
13.40 uur Lezing door Mark van de Voorde
14.25 uur Pauze
14.55 uur Reacties van Cynthia Haaswijk en Esther de Paauw
Gesprek met Mark van de Voorde en de zaal o.l.v. Hillie van de Streek, vice-voorzitter van de Raad van Kerken
15.40 uur Liturgische afsluiting
16.00 uur Receptie
17.30 uur Einde oecumenelezing
Aanmelden en betalen is mogelijk tot 6 mei via het online formulier.
Kosten (inclusief koffie, thee en drankje) zijn € 20,- per persoon (studenten € 15,-).

